Wimbledon: Halep luptă în optimi cu AzarenkaAFP / Mediafax Foto
07 Iul 2017

Wimbledon: Halep luptă în optimi cu Azarenka

Simona Halep a trecut de un nou hop important în parcursul ei la această ediție a turneului de mare șlem pe iarbă. Terenul numărul 2, atât de contestat de colegele ei de competiție, i-a purtat noroc totuși constănțencei, care a învins greu, dar în numai două seturi o jucătoare experimentată și ambițioasă, chinezoaica Shuai Peng.

Ocupanta locului 37 WTA în vârstă de 31 de ani a opus o rezistență consistentă favoritei numărul 2 a tabloului, care s-a impus după o oră și 39 de minute cu scorul de 6-4, 7-6 (7). Asiatica a fost aproape de a trimite meciul în set decisiv după ce a avut minge de 1-1 la seturi la 6-5 în tiebreak, însă Simona a recuperat imediat handicapul și a închis partida la a doua șansă pe care și-a construit-o.

În optimile de finală ea o va întâlni pe Victoria Azarenka, jucătoarea din Belarus revenind în circuit la jumătate de an de la nașterea primului său copil.