Superliga: Rapid deschide scorul, dar pierde la Sf. GheorgheBogdan Balas / SportPictures.eu
10 Mai 2024

Superliga: Rapid deschide scorul, dar pierde la Sf. Gheorghe

Rapid începe bine și termină în genunchi jocul de la Sf. Gheorghe cu Sepsi OSK și este exemplificarea legii lui Murphy „ce începe prost se termină și mai prost”. Intrați pe locul secund în play-off, la 4 puncte în urma liderului, giuleștenii au făcut un singur punct în 9 etape și nu mai pot evita ultima poziție.

În căutarea primei victorii în această fază a campionatului, elevii lui Bogdan Lobonț evită golul în startul meciului cu o intervenție magistrală a tânărului Ungureanu la șutul lui Ștefănescu în minutul 15, iar două minute mai târziu deschid scorul. Onea îl angajează în careu pe Petrila și ex-ul înscrie primul său gol după mai bine de jumătate de an cu un șut la firul ierbii. Gazdele se mobilizează și în minutul 21 Debeljuh echilibrează tabela cu o lovitură de cap din centrarea lui Oroian pe 6 metri la prima bară. Croatul face dubla în minutul 39 cu o reluare simplă din careul mic din pasa lui Cosmin Matei, dar scorul reprizei este stabilit de Alimi în minutul 45+1 cu un șut din mijlocul careului după o pasă întoarsă de Kevin Varga.

Oaspeții au șansa de a reveni imediat după pauză când arbitrul Viorel Flueran dictează penalty pentru un henț al lui Rența, dar Rrahmani ratează lamentabil cu un șut fără intensitate trimis pe centrul porții pe care Niczuly l-a respins de pe picioare. Chiar dacă nu au redus diferența în minutul 53, giuleștenii o fac zece minute mai târziu când Burmaz driblează scurt în centrul careului și șutează puternic sub transversală. Gazdele nu acuză șocul și controlează jocul până la final, având chiar un gol al lui Aganovic anulat pe motiv de fault în atac în minutele de prelungiri.

S-a încheiat 3-2, victorie ce consolidează poziția a 5-a a celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, care cu 34 de puncte au 5 lungimi avans față de Rapid, giuleștenii încheind această ediție de Superliga pe locul 6.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Rapid București 3-2 (3-1)

Au marcat: Debeljuh (min. 21 și 39), Alimi (min. 45+1)/Petrila (min. 17), Burmaz (min. 63)