WTA Indian Wells: Confruntare românească în optimiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mar 2022

WTA Indian Wells: Confruntare românească în optimi

Simona Halep și Sorana Cîrstea se vor reîntâlni după o pauză de 12 ani într-un turneu WTA și se vor lupta pentru un loc în sferturile de finală ale BNP Paribas Open, turneu de categoria WTA1000 cu premii totale în valoare de 8.369.455 USD.

Constănțeanca, locul 26 WTA și favorită numărul 24, a trecut fără probleme de favorita publicului, americanca Cori Gauff, locul 17 WTA și favorită 16. Doar de o oră și 16 minute a avut nevoie campioana noastră să treacă de starul de 18 ani în plină ascensiune, scorul înregistrat pe arena principală a complexului fiind 6-3, 6-4.

Un pic mai devreme, pe terenul numărul 6, Sorana, locul 27 WTA și favorită numărul 26, a revenit fulminant și a învins-o cu scorul de 5-7, 6-1, 6-0 pe Anna Kalinskaya (Rusia, 90 WTA) la capătul unui joc ce a durat două ore și 22 de minute. Aflate în partea superioară a tabloului, cele două jucătoare tricolore se vor afla față în față în noaptea de marți de la ora 20:00. Învingătoarea va juca în sferturi împotriva câștigătoarei partidei Petra Martic (Croația, 79 WTA) - Liudmila Samsonova (Rusia, 32 WTA).

În proba de dublu, Monica Niculescu și Irina Begu au avansat în sferturile de finală. Învingătoare în primul tur în fața surorilor Dayana și Ivanna Yastremska (Ucraina), scor 6-1, 6-1, Monica și Irina au trecut în optimi cu 6-4, 7-5 de japonezele Eri Hozumi și Makoto Ninomiya. Favoritele numărul 5, canadianca Gabriela Dabrowski și mexicanca Giuliana Olmos sunt adversarele din sferturi, jocul fiind programat noaptea de miercuri spre joi.