WTA Bastad: Tricolorele părăsesc turneulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Iul 2017

WTA Bastad: Tricolorele părăsesc turneul

Patru meciuri, patru înfrângeri pentru jucătoarele românce la Ericsson Open. După înfrângerile din proba de simplu ale Irinei Bara și Patriciei Țig, ziua a continuat nefast pentru fetele noastre. Irina a jucat al doilea meci al zilei în proba de dublu alături de thailandeza Varatchaya Wongteanchai, însă ele au fost învinse de perechea formată din georgianca Oksana Kalashnikova și poloneza Alicja Rosolska cu 6-2, 3-6, 10-7 după o oră și 7 minute.

Seara a adus o nouă înfrângere, cu atât mai dureroasă cu cât Irina Begu, protagonista partidei, a avut jocul în mână în partida cu franțuzoaica Caroline Garcia, locul 20 WTA. Câștigătoarea la București a câștigat primul set după o revenire remarcabilă de la 1-4 la 7-5, însă serviciul a trădat-o în următoarele seturi, ea contabilizând nu mai puțin de 8 duble greșeli. După două ore și 11 minute, favorita numărul 3 a competiției s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-4, Irina fiind ultima jucătoare tricoloră care părăsește turneul.