Roland Garros: Românii trag linieMustafa Yalcin / Anadolu Agency / Hepta / Sport Pictures
04 Oct 2020

Roland Garros: Românii trag linie

După victoria de vineri obținută în numai 54 de minute în partida cu Amanda Anisimova, Simona Halep a trecut la cealaltă extremă și a cedat după o oră și 8 minute în partida disputată astăzi pe Court Philippe Chatrier contra jucătoarei poloneze Iga Swiatek, locul 54 WTA.

Constănțeanca a fost surprinsă încă din startul partidei de acuratețea loviturilor adversarei sale pe care în urmă cu un an o eliminase cu un sec 6-0, 6-1 tot în optimile de finală ale probei de simplu de la Roland Garros. Fără a se baza prea mult pe primul serviciu, Simona a cedat primul set după numai 23 de minute reușind să câștige un singur ghem pe propria lansare. Poloneza în vârstă de 19 ani a pus presiune și în startul setului secund, Simona reușind cu greu să-și facă serviciul abia în ghemul 3 după ce a anulat patru mingi de break ale adversarei. Nu același lucru s-a întâmplat în viitorul ghem de serviciu al constănțencei și a cedat la a șasea minge de break a lui Swiatek, care odată distanțată la 4-1 nu a mai avut probleme să închidă partida. 6-1, 6-2 a fost scorul cu care poloneza avansează în sferturile de finală și pune capăt visului româncei de a reveni pe prima poziție a clasamentului mondial, pentru care avea nevoie de câștigarea turneului.

În proba de dublu Andreea Mitu și Patricia Țig nu au putut provoca surpriza în duelul din optimile de finală contra favoritelor numărul 2, Timea Babos (Ungaria) și Kristina Mladenovic (Franța). Deținătoare en-titre ale titlului probei și recent câștigătoare la US Open, Babos și Mladenovic nu au fost deranjate de întreruperea partidei din cauza ploii la scorul de 4-0 în primul set și în cele din urmă s-au impus cu 6-2, 6-3.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, capi de serie numărul 12, au pus și ei punct participării la această ediție a turneului de mare șlem de la Paris. Perechea româno-olandeză a cedat cu scorul de 5-7, 6-1, 3-6 în optimile de finală în care adversari le-au fost favoriții numărul 7 ai tabloului, croatul Mate Pavic și brazilianul Bruno Soares.