BRD Bucharest Open: Gabriela Ruse, performera primei zile a calificărilorBogdan Iordache / Mediafax Foto
11 Iul 2015

BRD Bucharest Open: Gabriela Ruse, performera primei zile a calificărilor

Junioara Elena Gabriela Ruse, 17 ani, a reușit surpriza zilei la Arenele BNR trecând în două seturi de Alexandra Cadanțu (262 WTA). După 6-4, 6-4 cu mult mai experimentata sa adversară, Gabriela obține primele puncte de clasament WTA și face primul pas în lumea tenisului de senioare după ce anul trecut a ajuns în semifinalele turneului de junioare de la Wimbledon. Aplombul și ambiția Gabrielei au avut câștig de cauză în fața experienței Alexandrei într-un meci în care raliurile au avut lovituri aspre și finalizări de cel mai bun nivel.

Într-o altă partidă disputată de două românce, Mihaela Buzărnescu (406 WTA) a învins-o pe Jaqueline Cristian (1194 WTA), o altă junioară de 17 ani, partida având ritm și tensiune până pe finalul ei. Irina Maria Bara (346 WTA) a obținut o victorie importantă asupra unei jucătoare clasate cu 130 de locuri peste ea în ierarhia WTA, argentinianca Florencia Molinero (216 WTA), cotată ca favorită numărul 7. Cele două Cristine, Dinu (332 WTA) și Ene (425 WTA), au terminat și ele învingătoare. Dinu a trecut de belgianca Elise Mertens (217 WTA) , în timp ce Ene a obținut biletul pentru turul 2 al calificărilor la capătul unui meci de trei seturi cu ucraineanca Valeriya Strakhova (324 WTA). Irina Fetecău (650 WTA) a cedat în fața spanioloaicei Yvonne Cavalle-Reimers (362 WTA) după ce a avut minge de set în setul 2 și putea împinge meciul în decisiv, iar Elena Bogdan (372 WTA) a cedat surprinzător în decisivul partidei jucate contra elvețiencei Viktorija Golubic (220 WTA).