ATP Sibiu: Finale cu româniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2015

ATP Sibiu: Finale cu români

Mâine începând cu ora 12:00 pe canalul Digisport 2 veți avea ocazia de a vedea o semifinală românească în turneul ATP Challenger de la Sibiu, dotat cu premii în valoare de 42.500 EUR, ceea ce înseamnă că ultimul act va avea în distribuție un reprezentant al tricolorului.

Petru Luncanu (427 ATP) a fost primul care a obținut biletul pentru această semifinală, în urma victoriei repurtate în partida disputată contra bulgarului Dimităr Kuzmanov (317 ATP). Luncanu a luptat două ore și 48 de minute pentru a se impune în cele din urmă cu 7-5, 6-7 (7), 6-3 și a așteptat decizia meciului dintre Adrian Ungur (124 ATP) și sârbul Dusan Lajovic (96 ATP), principalul favorit al tabloului, pentru a-și afla adversarul de mâine.

Răbdarea lui Petru a fost pusă la încercare, deoarece această partidă a fost întreruptă de ploaie la scorul de 6-4, 1-4 pentru Adrian și 30-40 pe serviciul piteșteanului. În cele din urmă, Ungur a învins cu 6-4, 2-6, 6-3 și vom avea astfel o semifinală românească.

Cel de-al treilea român prezent în sferturi, Victor Crivoi (560 ATP) a pierdut partida jucată contra spaniolului Pere Riba-Madrid (259 ATP), scorul final 6-4, 6-0 fiind stabilit după 84 de minute de joc.

Dacă nu a fost să fie la simplu, Victor a avut parte astăzi de o victorie care l-a dus în finala probei de dublu. Evoluând alături de Petru Luncanu, Victor a reușit eliminarea favoriților numărul 2 ai tabloului, americanii James Cerretani și Matt Seeberger, cu 6-4, 6-4. Finala o vor disputa contra sârbilor Ilija Bozoljac și Dusan Lajovic, perechea cap de serie numărul 3, și este programată mâine după amiază după ora 15:00.