Wimbledon: Monica părăsește proba de simpluAFP / Mediafax Foto
23 Iun 2014

Wimbledon: Monica părăsește proba de simplu

Prima jucătoare româncă intrată pe iarba de la All England Lawn Tennis and Croquet Club pentru meciurile de pe tabloul principal a fost Monica Niculescu. Adversara sa a fost Alison Van Uytvank, o jucătoare belgiană ce ocupă locul 89 în ierarhia WTA, în fața căreia Monica a cedat în două seturi – 5-7, 3-6 – după 90 de minute de joc.

Jucătoarea noastră a început bine, punând sub presiune serviciul belgiencei și reușind break-ul în ghemul 3. Aproape de un al doilea break în ghemul 5, care ar fi dus scorul la 4-1, Monica a cedat, apoi a pierdut și pe propriul serviciu, permițând adversarei să egaleze la 3. Cum fiecare jucătoare și-a făcut serviciul în continuare, se întrezărea o decizie la tiebreak, însă Van Uytvank face break-ul ce înclină decisiv balanța în primul set în favoarea sa.

Belgianca exploatează momentul propice și pornește bine setul secund, ducând scorul la 3-0 grație unui break. Monica revine cu un ghem câștigat pe serviciul adversarei, dar Van Uytvank face rebreak-ul și apoi duce scorul la 5-2, practic la un pas până la închiderea meciului. Monica a avut numai 8 lovituri câștigătoare față de 23 ale adversarei sale, mult prea puține și necompensate de diferența de la capitolul greșeli neforțate (19-27).

Monica primește pentru participarea sa 10 puncte de clasament și un cec în valoare de 27.000 de lire sterline. Monica nu părăsește Wimbledon-ul, urmând a juca pe tabloul de dublu alături de cehoaica Klara Koukalova.

Meciul Andreei Mitu cu Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA și cap de serie numărul 4, s-a întrerupt la scorul de 4-2 pentru jucătoarea poloneză, tot ea fiind la serviciu. Meciul este programat a se relua mâine.