Wimbledon: Mergea, victorie mare după un meci complicatRadu Oltean / Mediafax Foto
06 Iul 2015

Wimbledon: Mergea, victorie mare după un meci complicat

Pe terenul 8, Florin Mergea și Rohan Bopanna au obținut o victorie muncită, o victorie a nervilor tari în partida cu perechea formată din polonezul Lukasz Kubot și Max Mirnyi din Belarus. Aproape trei ore și jumătate s-au luptat cele două perechi pentru a obține calificarea în sferturile de finală, dar cei care și-au deschis drumul au fost Florin și Rohan după un meci de patru seturi, toate decise la tiebreak - 7-6 (4), 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (8).

Primele două seturi au avut mai multă tensiune, cu ghemuri mai disputate și câte un break de fiecare parte pe fiecare set. Odată avansați în meci, serviciile își fac mai bine datoria și în ultimele două seturi asistăm parcă la un sprint către tiebreak, cu numeroase ghemuri albe sau încheiate la 15.

Mai concentrați, Florin și Rohan au punctat decisiv și au obținut astfel dreptul de a juca în sferturile de finală un nou meci la cel mai înalt nivel contra liderilor mondiali ai probei, frații Bob și Mike Bryan.