Wimbledon: Mărășești, colț cu Church RoadAFP / Mediafax Foto
03 Iul 2015

Wimbledon: Mărășești, colț cu Church Road

Terenul 6 din complexul All England Lawn Tennis & Croquet Club a fost gazda unei partide maraton la capătul căreia Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat în optimile de finală ale probei de dublu. Cele 3 ore și 40 de minute ale meciului jucat împotriva perechii Andre Begemann (Germania) / Julian Knowle (Austria) au fost o luptă cu accente acute pe final, putem spune că a fost una la baionetă în decisiv, în urma căreia Horia și Jean Julien au ieșit învingători cu scorul 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 15-13.

Begemann / Knowle au avut un start fulminant ajungând la 5-0 și apoi câștigând primul set după 22 de minute fără a le oferi ocazia adversarilor lor să se apropie de break. Prestația lor a rămas la aceleași cote înalte și în setul 2, când au reușit să rupă în două rânduri serviciul lui Horia și să îi conducă cu 2-0 la seturi pe cei cotați cu a patra șansă la câștigarea trofeului.

Cu ghemuri scurte de-o parte și de alta, scorul ajunge 4-4 în setul 3 și situația devenea ușor îngrijorătoare pentru Horia și Jules, dar cei doi atacă deciși serviciul lui Knowle și fac primul lor break în cel mai important moment al meciului. De până atunci, deoarece orice moment devenea critic pentru ei în urcușul către victorie. Nu au comis nicio greșeală în ghemul următor și au putut închide setul în favoarea lor, ceea ce le-a adus un plus de încredere pe care au exploatat-o în startul setului 4. Au rupt serviciul lui Begemann și au rezistat la două mingi de rebreak, pentru a-l indispune din nou pe german pe propriul serviciu și să se detașez la un 5-1 ce putea fi estimat de foarte puțini la jumătatea setului 3.

Dar nici acei puțini nu puteau previziona derularea setului decisiv, un meci în sine ce a durat 100 de minute, chiar mai mult decât unul de ”2 din 3” pe care le joacă în turneele obișnuite. Ambele perechi au jucat atent și și-au făcut serviciul până la 5-4 pentru Begemann/Knowle, când pe serviciul lui Horia apare prima minge de break și meci pentru Begemann/Knowle, care s-a dovedit a fi și ultima. După ce s-au redresat, Horia și Jules au revenit la cadența obișnuită pe serviciul propriu, însă nu s-au apropiat prea mult pe serviciul adversarilor. Răbdarea și mâna sigură a făcut diferența abia la scorul 13-13, când pe serviciul lui Knowle Horia și Jules au rupt definitiv echilibrul și apoi au închis partida cu un ghem alb.

Un meci de antologie care va avea un loc special în memoria celor doi și a fanilor lor, o victorie care îi propulsează în optimile competiției acolo unde vor juca cu învingătorii partidei dintre Robert Lindstedt (Suedia) / Jurgen Melzer (Austria) și australienii Lleyton Hewitt / Thanasi Kokkinakis.