Wimbledon: Fetele da, Copil nuAFP / Mediafax Foto
17 Iun 2014

Wimbledon: Fetele da, Copil nu

Alexandra Dulgheru și Andreea Mitu au obținut calificarea în turul secund al calificărilor turneului de la Wimbledon după meciuri cu derulare diferită. Alexandra, locul 105 WTA și cap de serie numărul 5 al competiției, a întâlnit-o pe italianca Nastassja Burnett, locul 163 WTA, pe care a învins-o cu scorul 6-1, 6-3 după 90 de minute de joc. Cu siguranță, Alexandra își va aminti ghemul 4 din primul set, pe serviciul italiencei, și ghemul 5 din setul secund, pe serviciul său, ambele fiind ghemuri lungi adjudecate de jucătoarea la serviciu. În turul secund, jucătoarea noastră o va întâlni pe americanca Melanie Oudin, locul 185 WTA.

Într-o altă partidă, Andreea Mitu, locul 214 WTA, a trecut de americanca Sachia Vikery, locul 186 WTA, cu scorul 7-5, 7-6 (8) după un meci pe muchie de cuțit. În primul set Andreea a câștigat break-ul decisiv în ghemul 12, ultimul al setului. Partea a doua a meciului a început bine pentru jucătoarea americană, care conducea cu 5-2 și servea pentru set. Andreea i-a anulat șansa pentru a egala la 5 și apoi la 6. Tiebreak-ul este dominat în primă fază de Sachia, care se detașează până la 6-1, dar Andreea egalează incredibil. La 7-6 Vickery servește din nou pentru set, dar Andreea revine și conduce cu 8-7, pentru ca mai apoi să termine setul și meciul cu 10-8 în tiebreak. Adversara Andreei din turul secund este thailandeza Luksika Kumkhum, locul 126 WTA și cap de serie 12, cea care săptămâna trecută a eliminat-o pe Alexandra Cadanțu în calificările de la Eastbourne.

Vești mai puțin fericite vin de la proba similară a băieților, unde Marius Copil a cedat în turul secund al calificărilor în fața canadianului Frank Dancevic, locul 106 ATP. După aproape două ore de joc, canadianul a câștigat cu 6-7 (4), 7-6 (4), 6-2. Marius a cedat în total două break-uri, ambele în ultimul set, în ghemurile 6 și 8, după ce a condus cu 40-30. Jucătorul nostru părăsește Wimbledon-ul cu 8 puncte de clasament și un cec în valoare de 6.750 lire sterline.