WTA Tashkent: Victorie doar la dubluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Sep 2018

WTA Tashkent: Victorie doar la dublu

Tashkent Open, turneu WTA International cu premii în valoare de 250.000 USD, a avut-o ca principală favorită a tabloului de simplu pe Irina Begu. Din păcate, compatrioata noastră clasată pe locul 53 WTA a pierdut în runda inaugurală meciul contra ucrainencei Kateryna Kozlova, locul 119 WTA, cu scorul de 3-6, 2-6 după o oră și 18 minute.

Irina continuă seria rezultatelor fluctuante de la simplu, dar compensează într-o oarecare măsură cu evoluții mai consistente în proba de dublu. Alături de Raluca Olaru, ea formează dublul cap de serie numărul 1 al tabloului ce a învins tot în cursul zilei de astăzi perechea formată din rusoaica Anna Blinkova și unguroaica Fanny Stollar cu scorul de 7-6 (1), 6-4 și avansează în sferturile de finală, acolo unde româncele le vor avea ca adversare pe Paula Kania din Polonia și Yana Sizikova din Rusia.