WTA Shenzhen: Randament 100% pe tabloul principalCosmin Iftode / SportPictures.eu
01 Ian 2017

WTA Shenzhen: Randament 100% pe tabloul principal

Cele două românce care au evoluat astăzi pe tabloul principal al Shenzhen Open au obținut victorii în partidele susținute în primul tur al competiției.

Monica Niculescu, locul 38 WTA, a adus prima victorie a tenisului românesc în 2017 după un meci cu evoluție caracteristică pentru jucătoarea originară din Slatina. După ce a cedat 5-7 primul set contra reprezentantei gazdelor Kai-Lin Zhang, locul 134 WTA, Monica și le-a adjudecat următoarele două cu 6-1, 6-3 și a pus capăt meciului după două ore și 41 de minute. Următoarea sa adversară este tot o chinezoaică, Qiang Wang, locul 72 WTA, iar în cazul unei mult dorite victorii ar putea să o întâlnească în sferturile de finală pe favorita numărul 4 a tabloului, elvețianca Timea Bacsinszky.

Sorana Cîrstea, locul 79 WTA, a avut un meci dificil contra slovacei Kristina Kucova, locul 81 WTA, unul în care am asistat la numeroase răsturnări de scor pe parcursul a două ore și 18 minute și încheiat cu o victorie a târgoviștencei în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4. Fiecare din primele două seturi a avut la cârmă pe una dintre combatante, pentru ca în decisiv să asistăm la un adevărat carusel: Sorana s-a detașat la 3-0 și părea că va încheia rapid conturile, dar slovaca a preluat conducerea cu 4-3 după ce compatrioata noastră avea 40-30 în ghemul 4. Un ghem alb al Soranei a restabilit egalitatea la 4 pentru ca soarta meciului să se joace în ghemul 9, în care Kucova a avut trei șanse de a face hold-ul și a anulat trei mingi de break ale compatrioatei noastre, dar nu și pe a patra. Venită la serviciu, Sorana a revenit de la 30-40 și cu trei puncte consecutive a pus capăt partidei și acum așteaptă deznodământul meciului de mâine dintre principala favorită Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA, și chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 104 WTA, admisă pe tabloul principal în baza unui wild card, pentru a a afla numele adversarei din turul secund.