WTA Shenzhen: Halep și Begu avansează în sferturiAFP / Mediafax Foto
03 Ian 2018

WTA Shenzhen: Halep și Begu avansează în sferturi

Trei dintre cele patru meciuri programate astăzi pe centralul complexului Shenzhen Longgang Sports Center au avut ca protagoniste jucătoare românce.

Irina Begu a intrat prima în teren în compania rusoaicei Ekaterina Alexandrova, locul 96 WTA. Jucătoarea născută la Celeabinsk a avut un start mai bun și a obținut break-ul în chiar primul ghem al meciului, apoi păstrând avantajul până la finalul setului. Nevoită să nu mai facă pași greșiți, Irina a fost mult mai exactă în actul secund când a anulat trei mingi de break și a convertit ambele șanse de a câștiga pe lansarea adversarei. Decisivul a început cu break-rebreak, după care Irina nu îi mai oferă rusoaicei șansa de a face break și reușește în două rânduri să rupă serviciul adversarei. Victoria cu 4-6, 6-1, 6-2 a fost pecetluită după două ore și 6 minute de joc, compatrioata noastră clasată pe locul 43 WTA urmând să joace mâine dimineață tot în prima partidă a zilei pe central în compania unguroaicei Timea Babos, locul 55 WTA.

Scenariul meciului Irinei s-a repetat câteva ore mai târziu când Simona Halep a cedat primul set în compania chinezoaicei Ying-Ying Duan, locul 91 WTA, dar a avut o prestație remarcabilă în seturile următoare și s-a impus în 100 de minute mai clar decât o arată scorul 3-6, 6-1, 6-2. Cu această victorie, Simona își asigură poziția de lider mondial și la ediția viitoare a clasamentului publicat de WTA, cea care va fi luată în calcul pentru stabilirea capilor de serie la Australian Open. Mâine dimineață constănțeanca va juca un pic mai relaxată în compania jucătoarei din Belarus Aryna Sabalenka, locul 73 WTA, cea care a eliminat-o în primul tur pe Monica Niculescu.

Performanța Irinei și a Simonei nu a fost dublată de Ana Bogdan, sinăianca fiind învinsă de cehoaica Kristyna Pliskova, locul 61 WTA. Meciul care a închis spectacolul pe terenul central a fost decis de cehoaică în momentele de final ale celor două seturi jucate. Break-ul de la 4-4 în primul set și cele două mingi de set anulate Anei la 5-4 pentru compatrioata noastră în setul secund au fost decisive în economia jocului ce a durat aproape două ore și încheiat cu scorul de 6-4, 7-6 (3). Ana părăsește Shenzhen Open cu 30 de puncte de clasament și un cec în valoare de 7.238 USD.