WTA Moscova: Halep, singura româncă în turul secund la simpluMarian Burlacu / SportPictures.eu
15 Oct 2018

WTA Moscova: Halep, singura româncă în turul secund la simplu

România mai este reprezentată doar de Simona Halep în proba de simplu a VTB Kremlin Cup, turneu de categoria WTA Premier dotat cu premii totale în valoare de 932.866 USD, după ce astăzi atât Mihaela Buzărnescu cât și Irina Begu au pierdut partidele lor din primul tur.

Mihaela Buzărnescu mai are destul până va reveni la forma ce a promovat-o în prima jumătate a sezonului până pe locul 20 și acest lucru s-a văzut în partida cedată în fața jucătoarei din Belarus Aliaksandra Sasnovich, locul 31 WTA. Tenismena din spațiul ex-sovietic s-a impus cu 6-3, 6-4 în o oră și 26 de minute revenind spectaculos de la 2-4 în setul secund.

În ultima partidă a zilei pe terenul 1, Irina Begu nu a dat o replică consistentă în meciul împotriva Yuliei Putintseva din Kazahstan și a pierdut cu un scor categoric, 6-2, 6-0.

Simona Halep va intra în concurs direct în turul secund, acolo unde o va întâlni miercuri pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.