WTA Monterrey: Elena Bogdan joacă în sferturiAlexandru Dobre / Mediafax Foto
01 Mar 2016

WTA Monterrey: Elena Bogdan joacă în sferturi

Singura româncă prezentă pe tabloul principal al Abierto Monterrey Afirme, turneu WTA International dotat cu premii totale de 226.750 USD, a debutat cu o victorie. Perechea formată din Elena Bogdan și elvețianca Viktorija Golubic a dispus de dublul japonez Shuko Aoyama / Makoto Ninomiya și este aproape de un meci cu favoritele numărul 2 ale tabloului.

În meciul de astăzi, după ce au cedat primul set cu un break în ghemul 10, Elena și Viktorija au pus stăpânire pe joc și au tranșat victoria în supertiebreak cu scorul 4-6, 6-1, 10-6 după o oră și 14 minute de joc.

Numele adversarelor lor din sferturi va fi aflat în această noapte la finalul partidei dintre australianca Anastasia Rodionova și poloneza Alicja Rosolska, cap de serie numărul 2, și perechea Petra Martic (Croația) / Maria Sanchez (SUA).

În turneu, dar în proba de simplu, este prezentă și Alexandra Dulgheru, 67 WTA, ea urmând a o întâlni în această noapte jucătoarea din Israel clasată pe locul 134 WTA Julia Glushko.