WTA Madrid: Țig continuă parcursul pozitivSilvia Ilie / Mediafax Foto
01 Mai 2016

WTA Madrid: Țig continuă parcursul pozitiv

Zi plină pentru românce în capitala Spaniei. Pe tabloul principal al turneului Mutua Madrid Open, toate româncele prezente au programate astăzi partidele din primul tur. Debutul a fost unul promițător, Patricia Țig (134 WTA) furnizând una dintre surprizele zilei după ce a eliminat-o pe rusoaica Daria Kasatkina (32 WTA).

Venită din calificări, Patricia a fost mai bine intrată în atmosfera turneului și s-a impus în decisiv cu 6-3, 4-6, 6-2 după două ore și un sfert. Detașată la 3-0 în primul set, gălățeanca a făcut față revenirii tinerei sale adversare, căreia i-a replicat cu un rebreak și s-a detașat apoi la 5-2 pe propriul serviciu.

După ce românca a pornit cu break în setul secund, Kasatkina a preluat inițiativa și la 5-2 pentru rusoaică Patricia a fost nevoită să salveze două mingi pentru a rămâne în set, după care a continuat revenirea și s-a aflat la două puncte de egalare a tabelei în ghemul 10, dar rusoaica a câștigat break-ul la avantaj și a împins partida în decisiv.

Aici jucătoarea tricoloră a fost mai lucidă și a rupt echilibrul în ghemul 5, după care a rezistat și și-a făcut serviciul în ghemul următor, unul în care s-au jucat 18 puncte și a anulat adversarei patru mingi de break. Kasatkina a coborât garda și a cedat un nou break, pentru ca Patricia să închidă apoi partida.

Sloane Stephens, locul 21 WTA și cap de serie numărul 16, este adversara din turul 2 a Patriciei, cele două urmând să se afle față în față pentru prima dată în circuitul WTA.