WTA Indian Wells: Monica merge mai departeAFP / Mediafax Foto
13 Mar 2015

WTA Indian Wells: Monica merge mai departe

În avampremiera disputei din proba de simplu cu Serena Williams, Monica Niculescu a jucat un meci plin de suspans în turul inaugural al probei de dublu din cadrul BNP Paribas Open. Împreună cu rusoaica Alexandra Panova, Monica a înfruntat perechea Timea Babos (Ungaria) / Kristina Mladenovic (Franța), cotată cu a șasea șansă de câștigare a trofeului.

După un prim set câștigat de adversare grație unicului break făcut în ghemul 4, Monica și Alexandra au egalat situația la capătul unui set în care serviciul nu a mai fost așa de ușor de câștigat. Cu câte trei break-uri de fiecare parte și o minge de meci salvată, s-a ajuns la tiebreak unde perechea româno-rusă s-a impus cu două minibreak-uri pe final.

S-a intrat în supertiebreak, unde Babos-Mladenovic au condus cu 4-1 și 9-6, însă o serie de 5 puncte consecutive a tranșat victoria de partea Monicăi și Alexandrei, scorul final al întâlnirii fiind 3-6, 7-6 (4), 11-9 după 110 minute de joc.

Următoarele adversare ale celor două sunt Lisa Raymond (SUA) / Samantha Stosur (Australia), iar partida este programată duminică seară.