WTA Indian Wells: Begu urcă în turul 3, Niculescu iese și de la simpluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mar 2017

WTA Indian Wells: Begu urcă în turul 3, Niculescu iese și de la simplu

Primele două românce care au jucat în turul secund al BNP Paribas Open au disputat noaptea trecută meciurile lor. Prima care a intrat în luptă a fost Monica Niculescu pe terenul numărul 7, slătineanca clasată pe locul 45 WTA având-o ca adversară pe favorita numărul 15 a tabloului, elvețianca Timea Bacsinszky, locul 16 WTA. Compatrioata noastră nu a putut să provoace surpriza, cu toate că a jucat de la egal la egal cu mult mai bine cotata sa adversară și a fost susținută din tribune de un inimos grup de compatrioți. Loviturile ei caracteristice au incomodat-o vizibil pe elvețiancă, însă fizic aceasta a stat mai bine și diferența s-a văzut cu precădere în setul secund. După o oră și 45 de minute Bacsinszky s-a impus cu 7-5, 6-2 și Monica pune capăt prezenței la turneul californian acumulând 35 de puncte de clasament și un cec de 22.325 USD.

Pe terenul 3 Irina Begu, locul 32 WTA și favorită numărul 29, a jucat cu Louisa Chirico (SUA, 65 WTA) și a obținut cea de-a doua sa victorie în 2017 după cea de la Australian Open. 6-1, 7-5 după o oră și 50 de minute i-au asigurat jucătoarei pregătite de Adrian Cruciat accesul în premieră în turul al treilea în care o va întâlni pe favorita numărul 2, cehoaica Karolina Pliskova, locul 3 WTA. Cele două s-au întâlnit până acum o singură dată, la Tokyo în urmă cu 6 ani, victoria aparținându-i Irinei, care are acum asigurate 65 de puncte de clasament și un cec de 41.350 USD.

Ea poate fi urmată în runda șaisprezecimilor de finală de Simona Halep, al cărei meci contra croatei Donna Vekic, locul 86 WTA, este programat în această noapte al patrulea pe terenul numărul 2 și transmis în direct de canalul Digi Sport.