WTA Hobart: Buzărnescu urcă în sferturi, Niculescu tranșează duelul româncelorAlexandru Dobre / Mediafax Foto
09 Ian 2018

WTA Hobart: Buzărnescu urcă în sferturi, Niculescu tranșează duelul româncelor

Monica Niculescu își continuă seria rezultatelor pozitive cu o victorie împotriva colegei sale de echipă de Fed Cup și partenerei de dublu de la Australian Open, Irina Begu.

În unul dintre ultimele meciuri ale turului inaugural, în această dimineață pe West Court a fost programat meciul tricolorelor, unul în care echilibrul a persistat numai în prima parte a setului inaugural. După patru ghemuri câștigate de jucătoarea la primire, Monica a reușit primul hold al partidei, apoi după ce Irina a restabilit egalitatea slătineanca a închis primul act cu o serie de trei ghemuri consecutive. Tot ea a dominat și setul secund, în care a sprintat până la 5-1, după care a închis partida cu scorul de 6-3, 6-2 la capătul a aproximativ 80 de minute. În turul secund Niculescu va juca contra americancei Varvara Lepchenko, locul 63 WTA, meci programat în cursul acestei nopți, în timp ce Irina părăsește turneul cu un punct de clasament și un cec de 2.100 USD.

Aflată cu un pas înainte în derularea turneului, Mihaela Buzărnescu a jucat deja meciul din turul secund și a reușit să obțină calificarea în sferturile de finală ale competiției. Spiritul combativ și încrederea căpătată după un sezon de excepție în care a făcut un salt de peste 500 de locuri în ierarhia tenisului profesionist au ajutat-o pe Mihaela să intre în joc după un start în trombă al adversarei sale, jucătoarea germană Anna-Lena Friedsam, locul 509 WTA, clasament protejat. Revirimentul de la 0-3 la 3-3 a fost continuat de Mihaela cu creșterea presiunii pe serviciul adversarei, efort încununat cu un break în ghemul cu numărul 11 ce i-a permis să își treacă în cont primul set. Jocul la retur a fost decisiv pentru ea și în setul secund, când a izbutit să rupă în două rânduri serviciul adversarei sale și după o oră și 47 de minute să pună capăt jocului cu scorul de 7-5, 6-4. În sferturi, ea o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre belgianca Kirsten Flipkens , locul 73 WTA, și americanca  Alison Riske, locul 89 WTA.