WTA Guangzhou: Victorii pe linieAFP / Mediafax Foto
23 Sep 2015

WTA Guangzhou: Victorii pe linie

Simona Halep și Monica Niculescu continuă traseul de succes la turneul organizat în Sudul Chinei. Chiar și în condițiile de umiditate avansată, cele două tricolore s-au impus în jocurile disputate astăzi în optimile probelor de simplu și dublu în care sunt angrenate.

Simona a făcut un joc cât un antrenament, campioana noastră petrecând pe teren aproximativ o oră cu unguroaica Timea Babos, locul 76 WTA, de care a dispus cu 6-4, 6-0. După un debut mai ezitant, cu două break-uri cedate din primele trei ghemuri de serviciu, constănțeanca a mărit presiunea pe adversara sa de la scorul de 3-3 și după ce a închis setul în favoarea sa a rupt ritmul și a cedat numai 8 puncte în setul secund.

În meciul cu suedeza Rebecca Peterson, locul 147 WTA, Monica a câștigat în minim de seturi după două ore de joc, scorul fiind 6-3, 6-2. În pofida scorului ce poate lăsa impresia unei victorii lejere, meciul a fost foarte echilibrat și după nota de luptă acerbă s-a încheiat cu o fază rar întâlnită pe terenurile de tenis: la a doua minge de meci, în urma schimbului prelungit de mingi, Monicăi i-a scăpat racheta din mână și a zburat câțiva metri în lateral. Peterson avea de îndeplinit o simplă formalitate, cea de a pune mingea în teren, însă proasta inspirație și probabil oboseala au determinat-o să aleagă soluția unei scurte slice care s-a oprit, spre bucuria Monicăi, în fileu.

Astfel, cele două românce vor evolua împreună în sferturile competiție, Simona contra cehoaicei Denisa Allertova, locul 74 WTA, iar Monica împotriva belgiencei Yanina Wickmayer, locul 56 WTA, ambele adversare fiind singurele jucătoare din afara primilor 8 capi de serie care au atins faza sferturilor de finală.

Monica a jucat astăzi și la dublu împreună cu germanca Anna-Lena Friedsam, cele două învingând cu 6-0, 6-3 perechea Anna Morgina (Rusia) / Ling Zhang (Hong Kong). În sferturi, ele vor da proba valorii lor în partida ce le va opune principalelor favorite, perechea formată din elvețianca Martina Hingis și indianca Sania Mirza, liderele clasamentului mondial de dublu.