WTA Eastbourne: Niculescu, lipsită de șansăAP / Mediafax Foto
24 Iun 2015

WTA Eastbourne: Niculescu, lipsită de șansă

După înfrângerea de ieri din proba de simplu, Monica Niculescu a părăsit astăzi și tabloul de dublu din cadrul turneului WTA Aegon International Eastbourne cu premii în valoare de 665.900 USD. Împreună cu australianca Arina Rodionova, Monica le-a înfruntat pe Cara Black din Zimbabwe și Lisa Raymond din Statele Unite, adversare cu experiență mai mult decât vastă. Black, 36 de ani, cu 60 de titluri și finalistă în 49 de turnee de dublu, și Raymond, 41 de ani, cu 79 de titluri și 43 de finale jucată în această probă, au terminat victorioase cu 3-6, 6-3, 10-8 după 75 de minute, însă la fel de bine meciul putea fi câștigat de perechea româno-australiană.

Monica și Arina au jucat excelent în primul set și au speculat foarte bine în două rânduri jocul la punct decisiv al adversarelor. În setul secund Black-Raymond au pus stăpânire pe joc și au restabilit egalitatea pe tabelă după ce au dominat serviciul Monicăi și al Arinei. În supertiebreak s-a mers cap la cap până la scorul de 8-8, iar diferența a fost făcută de un minibreak în ultimul punct al partidei. A

stfel, Monica părăsește proba de dublu cu regretul de a fi fost atât de aproape de o victorie importantă în fața unor adversare de calibru și se mulțumește cu un punct de clasament și un cec de 3.140 USD pe care îl va împărți cu partenera sa.