WTA Brisbane: Debut cu stângul pentru BeguBogdan Iordache / Mediafax Foto
01 Ian 2017

WTA Brisbane: Debut cu stângul pentru Begu

După ce anii trecuți alesese să deschidă sezonul la Shenzhen, Irina Begu a optat anul acesta pentru Brisbane International, primul turneu de categoria WTA Premier al sezonului, dotat cu premii totale în valoare de 890.100 USD.

Din păcate, compatrioata noastră clasată pe locul 29 WTA a avut o adversară care s-a dovedit a fi mai puternică decât ea, rusoaica Daria Kasatkina, locul 26 WTA. Partida a durat o oră și jumătate și a fost adjudecată de rusoaică cu scorul de 6-3, 6-3, însă Irina a avut în două rânduri șansa de a conduce jocul în favoarea sa, dar nu a izbutit să le fructifice.

În ghemul al optulea al primului set bucureșteanca a cedat primul break al meciului după ce salvase patru mingi de 3-5, dar Kasatkina a reușit să o convertească pe a cincea, apoi a închis pe propria lansare primul set, apoi după ce a reușit să facă rebreak în ghemul al patrulea al setului secund și conducea cu 40-30 în ghemul 7 a pierdut trei mingi consecutive și de aici și partida.

Irina obține numai un punct de clasament și un cec de 6.703 USD și continuă să joace la Brisbane în proba de dublu alături de învingătoarea sa, perechea româno-rusă urmând să le aibă ca adversare pe ucraineanca Kateryna Bondarenco și kazaha Yulia Putintseva.