WTA Bogota: Elena Bogdan iese în sferturiAlexandru Dobre / Mediafax Foto
15 Apr 2015

WTA Bogota: Elena Bogdan iese în sferturi

Ultima reprezentantă a României rămasă în concurs la turneul WTA Claro Open Colsanitas dotat cu premii totale de 250.000 USD a pierdut astăzi în sferturile de finală ale tabloului de dublu. Elena Bogdan și americanca Nicole Melichar au cedat în fața perechii Irina Khromacheva (Rusia) / Maryna Zanevska (Ucraina) după o partidă ce a durat numai 50 de minute. Scorul a fost favorabil jucătoarelor de la Răsărit, tabela indicând 6-1, 6-2.

Dacă în primul set Elena și Nicole au pierdut fără drept de apel, fiind conduse cu 5-0, în cel de-al doilea au pierdut ultimele trei ghemuri la punct decisiv.

60 de puncte de clasament și un cec în valoare de 1.820 USD reprezintă câștigul Elenei și al lui Nicole la capătul parcursului lor la Bogota.