WTA: Begu o întâlnește pe Radwanska în optimi la SeulSimion Sebastian Tataru / SportPictures.eu
18 Sep 2018

WTA: Begu o întâlnește pe Radwanska în optimi la Seul

La Guangzhou Open, turneu de categoria WTA International cu premii totale în valoare de 250.000 USD, singura reprezentantă a României s-a retras în setul decisiv al meciului din primul tur. Ana Bogdan, locul 80 WTA, a abandonat la scorul de 6-4, 3-6, 1-3 în partida în care a întâlnit-o pe americanca Christina McHale, locul 114 WTA. Meciul încheiat în această dimineață fusese întrerupt ieri din cauza ploii la scorul de 4-2 în favoarea sinăiencei. Un singur punct de clasament și un cec în valoare de 2.100 USD reprezintă câștigul Anei la turneul din sudul Chinei.

Irina Begu este cap de serie numărul 7 pe tabloul de simplu al Korea Open și a întâlnit în primul tur o jucătoare venită din calificări, nemțoaica Mona Barthel, locul 93 WTA. Compatrioata noastră clasată pe locul 55 WTA s-a impus cu 7-5, 6-4 în o oră și 42 de minute și în turul secund, cel al optimilor de finală ale turneului de categoria WTA International o va întâlni pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 60 WTA.