WTA Bastad: Buzărnescu se duelează din nou cu BondarSorin Pană / SportPictures.eu
07 Iul 2021

WTA Bastad: Buzărnescu se duelează din nou cu Bondar

Mihaela Buzărnescu a avansat în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul Nordea Open, turneu WTA125 ce se dispută la Bastad, în Suedia, cu un fond total de premiere de 115.000 USD.

Compatrioata noastră clasată pe locul 160 WTA s-a impus astăzi în fața favoritei nr. 5 a tabloului, jucătoarea slovacă Anna Karolina Schmiedlova (122 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2 după un meci de o oră şi 13 minute. Calificarea în sferturile de finală îi asigură un cec în valoare de 4.000 USD şi 29 de puncte WTA, însă Mihaela își poate spori valoarea premiului după un succes vineri în fața Annei Bondar din Ungaria, ocupantă a locului 241 WTA.

Buzărnescu și Bondar au mai fost adversare și în proba de dublu, câștig de cauză având jucătoarea maghiară care face pereche cu Jaqueline Cristian. Cele două vor evolua joi în sferturile de finală ale probei împotriva perechii Mirjam Bjorklund (Suedia)/Leonie Kung (Elveția).