Victor Crivoi câștigă la WestonSportPictures.eu
26 Ian 2014

Victor Crivoi câștigă la Weston

Turneul ITF USA F3 Futures cu premii totale de 10.000 USD desfășurat la Weston, în Florida, a fost câștigat de compatriotul nostru Victor Crivoi (nr. 232 ATP), care a dispus în finală de britanicul de 19 ani Kyle Edmund, locul 372 în clasamentul ATP.

Meciul a debutat în nota unui echilibru ce a fost rupt numai de tiebreak-ul primului set, în care britanicul s-a impus la 2. Setul secund a avut aceeași desfășurare, de data aceasta, pe final, avându-l pe Victor mai concentrat în ghemul 12, în care a reușit break-ul și a egalat scorul pe tabelă.

Decisivul a avut, practic, un singur jucător montat pentru victorie, și acela a fost... Victor! După ce își face serviciul în primul ghem, Victor reușește o serie de 16 puncte câștigate consecutiv și scorul devine 5-0 în favoarea sa. Adversarul său are o palidă tresărire de orgoliu și reușește să controleze ghemul 6 pe propriul serviciu, însă Victor sprintează și câștigă la avantaj, încheind meciul în favoarea lui – 6-7 7-5 6-0.

Pentru performanța sa, Victor a primit 18 punte de clasament ATP.