US Open: Punct final și pentru OlaruRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Sep 2018

US Open: Punct final și pentru Olaru

Ultima tenismenă româncă rămasă în competiție la US Open, Raluca Olaru, a fost eliminată aseară și părăsește New York-ul. În sferturile de finală ale probei de dublu mixt, Raluca și partenerul ei, croatul Franko Skugor, au pierdut partida pe care au disputat-o împotriva perechii formate din poloneza Alicja Rosolska și croatul Nikola Mektic.

Dublul româno-croat a cedat în două seturi, scor 6-7 (5), 4-6, după un joc ce a durat aproximativ o oră și 30 de minute. În primul set, Raluca și Franko au împins in extremis jocul în tiebreak după ce au făcut un rebreak la zero, dar l-au cedat după ce se părea că și-l vor trece în cont conducând cu 4-0. Setul secund a avut o curgere liniară, fiecare parte fructificând avantajul serviciului, însă punctul decisiv din ghemul 10 a fost câștigat de perechea polono-croată, care a pus capăt jocului.