US Open: Olaru continuă doar la dublu mixtSimion Sebastian Tataru / SportPictures.eu
03 Sep 2018

US Open: Olaru continuă doar la dublu mixt

Raluca Olaru este singura reprezentantă a României care intră în cea de-a doua săptămână a turneului de mare șlem american. Învinsă în proba de dublu feminin, ea își continuă aventura în cea de dublu mixt, în care a ajuns în faza sferturilor de finală.

Alături de chinezoaica Xinyun Han, Raluca a pierdut sâmbătă în două seturi, scor 6-1, 7-6 (5), partida disputată împotriva perechii favorită numărul 3 a tabloului, alcătuită din cehoaicele Andrea Sestini Hlavackova și Barbora Strycova.

În schimb, duminică Raluca și partenerul său din proba de dublu mixt, croatul Franko Skugor, au obținut o victorie la mare luptă în optimile de finală în care i-au întâlnit pe favoriții numărul 7, slovena Katarina Srebotnik și neozeelandezul Michael Venus. După o oră și 36 de minute, Raluca șu Franko s-au impus cu 4-6, 6-4, 16-14 și în sferturile de finală îi vor înfrunta pe poloneza Alicja Rosolska și croatul Nikola Mektic, partida fiind prinsă în programul zilei de marți.