US Open: Niculescu/King, eliminate în optimiAP / Mediafax Foto
04 Sep 2016

US Open: Niculescu/King, eliminate în optimi

Favoritele hârtiei s-au impus în partida din optimile de finală ale probei de dublu în care a evoluat ultima reprezentantă a României. Rusoaicele Ekaterina Makarova și Elena Vesnina, creditate cu a cincea șansă la câștigarea trofeului, au depășit în set decisiv cu scorul 2-6, 6-1, 6-2 dublul format din Monica Niculescu și americanca Vania King, la rândul lor favorite numărul 10 ale tabloului.

O oră și 39 de minute a durat partida disputată pe terenul numărul 17 și începută promițător de perechea româno-americană, care a câștigat primul set la 2 în 40 de minute. Câștigătoarele de la Rio au revenit la conducerea jocului și nu le-au mai dat nicio șansă adversarelor, astfel că după două seturi în care nu au cedat decât trei ghemuri trec în sferturile de finală ale turneului pe care l-au câștigat în urmă cu doi ani.

Monica și Vania primesc câte 240 de puncte și împart un cec de 40.000 USD.