Sfert cu români în OlandaRadu Oltean / Mediafax Foto
17 Iun 2014

Sfert cu români în Olanda

Iarba de la 's-Hertogenbosch le priește românilor, care se vor întâlni în sferturile probei de dublu masculin. După ce ieri Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au obținut biletele pentru sferturi , astăzi Florin Mergea și croatul Marin Draganja au obținut victoria în fața perechii Johan Brunstrom (Suedia) – Martin Emmrich (Germania). Meciul de aproximativ 70 de minute s-a disputat pe parcursul a două seturi – 6-2, 6-4 – controlate categoric de perechea româno-croată.

Primul set a debutat cu ghemul făcut pe propriul serviciu de Brunstrom-Emmrich, dar Florin și Marin au întors scorul la 5-1 și de aici încheierea setului a fost aproape. În actul secund, cei doi au făcut unicul break al setului în ghemul 5 și și-au conservat acest avantaj până la final.

Întâlnirea dintre cele două perechi cu componență românească este programată mâine în jurul prânzului.