Roland Garros: Două din treiAFP / Mediafax Foto
22 Mai 2014

Roland Garros: Două din trei

Astăzi, în calificările feminine, au fost prezente pe zgura de la Roland Garros trei reprezentante ale României. Prima intrată în luptă a fost Alexandra Dulgheru (137 WTA), care a reluat de la 6-3, 4-5 cu serviciul ei meciul întrerupt ieri contra spanioloaicei Lara Arruabarrena, locul 123 WTA. Intrate cu forțe proaspete în teren, cele două jucătoare au adus setul 2 în tiebreak, acolo unde Lara a fost mai concentrată, reușind să întoarcă scorul de la 2-3 la 7-3. În setul 3 Alexandra face break-ul decisiv la scorul de 6-5 și pune capăt întâlnirii întinse în două zile – 6-3, 6-7, 7-5. Următoarea adversară a reprezentantei noastre este canadianca Aleksandra Wozniak, locul 152 WTA, într-un meci programat mâine.

Irina Begu, favorita 1 a calificărilor și locul 88 WTA, a avut o misiune mai simplă în fața japonezei Misa Eguchi, locul 191 WTA, pe care a învins-o în număr minim de seturi, cu același scor în fiecare set – 6-2, 6-2. Disputat pe durata a 70 de minute, jocul a avut o derulare aproape simetrică în fiecare set. Dacă în primul set japoneza conducea cu 2-1 și Irina a întors la 6-2, în partea a doua Eguchi a făcut 2-0, după care jucătoarea noastră a încheiat en fanfare cu o succesiune de 6 ghemuri. Pentru meciul de vineri, Irina se pregătește să o înfrunte pe sârboaica Aleksandra Krunic (144 WTA), pe care a întâlnit-o și a învins-o într-o confruntare acum 4 ani tot pe zgură, la un turneu în Germania.

Andreea Mitu, locul 193 WTA, a fost ultima româncă din programul zilei. Austriaca Tamira Paszek (159 WTA) a fost adversara ei, în fața căreia compatrioata noastră a fost nevoită să se recunoască învinsă în două seturi – 2-6, 5-7 – după aproape o oră și jumătate de joc.