Roland Garros: Doar Begu avansează în turul 3Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Mai 2022

Roland Garros: Doar Begu avansează în turul 3

Irina Begu este ultima jucătoare tricoloră care ține steagul sus în turul al treilea al turneiului de la Roland Garros. Compatrioata noastră clasată pe locul 63 WTA a obținut o victorie importantă la capătul unui meci întins pe durata a două ore și 35 de minute contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova (31 WTA). După victoria în trei seturi împotriva italiencei Jasmine Paolini (57 WTA), Irina a luptat din nou din greu și s-a impus cu 6-7 (3), 6-3, 6-4 în meciul disputat pe terenul 13. În turul al treilea ea o va întâlni pe franțuzoaica Leolia Jeanjean (227 WTA), beneficiară a unui wild card oferit de organizatori. În vârstă de 26 de ani, Jeanjean a debutat anul acesta la Roland Garros, însă cu două victorii importante: 6-2, 6-2 cu favorita 8 Karolina Pliskova (Cehia, 8 WTA) și 6-4, 6-3 cu Nuria Parrizas Diaz (Spania, 45 WTA).

Ieri, Sorana Cîrstea (27 WTA) a căzut total în fața lui Sloane Stephens (SUA, 53 WTA) după ce a luat primul set și primele două ghemuri din cel de-al doilea, americanca impunându-se cu 3-6, 6-2, 6-0. La rândul său, Simona Halep (19 WTA) le-a provocat fanilor săi o mare dezamăgire cedând astăzi cu 6-2, 2-6, 1-6 în o oră și 56 de minute în partida disputată cu chinezoaica Qinwen Zheng (74 WTA).

În proba de dublu, Irina Bara și Ekaterine Gorgodze (Georgia) au cedat ieri contra americancelor Madison Keys și Taylor Townsend în cel de-al doilea meci de pe terenul 4, scor 2-6, 6-7 (6). Astăzi, după eliminarea la mare luptă a dublului Raluca Olaru/Nadiia Kichenok (Ucraina) de către perechea elvețiană Viktorija Golubic/Jil Teichmann, scor 6-7 (9), 6-4, 7-6 (7), au apărut și victoriile pentru tricolore.

Învingătoare și la simplu, Irina Begu a câștigat și alături de columbianca Camila Osorio împotriva perechii Shuko Aoyama (Japonia)/Hao-Ching Chan (Taiwan) cu 6-3, 7-5. Ele vor juca în turul secund contra franțuzoaicelor Caroline Garcia și Kristina Mladenovic, câștigătoare ale trofeului în 2016.

Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk s-au impus cu 3-6, 6-2, 6-3 în jocul contra perechii Magda Linette (Polonia)/Bernarda Pera (SUA), iar în următorul joc le vor înfrunta pe britanicele Samantha Murray Sharan și Heather Watson. Monica Niculescu și belgianca Alison van Uytvanck au trecut cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1 de perechea formată din americanca Danielle Collins și Yulia Putintseva (Kazahstan), iar următoarele lor adversare vor fi favoritele numărul 8, americancele Coco Gauff și Jessica Pegula.