Prima victorie la Melbourne!
08 Ian 2014

Australian Open a început! E drept, deocamdată doar cu tabloul calificărilor, însă emoțiile sunt deja prezente în rândul iubitorilor sportului alb din România. Primul care a intrat în scenă a fost Marius Copil, creditat cu a 18-a șansă pe tabloul de simplu masculin al calificărilor.

Adversar i-a fost în această dimineață belgianul Kimmer Coppejans, un tânăr de 19 ani clasat pe locul 246 în clasamentul ATP. Marius, locul 138 ATP, a sosit la Melbourne după un debut de sezon promițător la Brisbane, într-o săptămână în care l-a eliminat pe Gilles Simon și a pierdut în fața viitorului câștigător al turneului, australianul Lleyton Hewitt.

Meciul cu Coppejans a debutat echilibrat, Marius cedând serviciul în ghemul 5, recuperându-l însă imediat. Din acest punct, Marius își îmbunătățește jocul pe propriul serviciu, adjudecându-și la 0 următoarele trei ghemuri în care servește. Belgianul rezistă, își face la rândul său serviciul și împinge primul set în tiebreak, acolo unde reușește un minibreak și face 2-0. Marius pune însă stăpânire pe joc, câștigă tiebreak-ul cu 7-3 și pune capăt primului set în 41 de minute.

În debutul setului 2, Marius reușește să facă încă un ghem ”alb”, dar echilibrul continuă să fie cuvânt de ordine în acest meci. La 6-5 pentru el, tânărul jucător din Oostende fructifică a doua minge de set cedată de Marius și aduce egalitatea la seturi.

În decisiv, Marius ia avantajul unui break pe care îl păstrează până la finalul setului – 6-4 și victorie în 128 de minute. În al doilea tur al calificărilor, Marius îl va întâlni pe taiwanezul Tsung-Hua Yang, locul 275 ATP.