Pattaya Open: Succese în primul turAFP / Mediafax Foto
28 Ian 2014

Pattaya Open: Succese în primul tur

Alexandra Dulgheru și Sorana Cîrstea au debutat cu succes pe tabloul principal al turneului Pattaya Open din Thailanda. Meciurile compatrioatelor noastre nu au semănat, însă, ca desfășurare.

Prima care a intrat în luptă a fost Alexandra (nr. 157 WTA) care a întâlnit o jucătoare de 19 ani din Kazahstan, Yulia Putintseva, ocupantă a locului 122 WTA. Meciul a debutat favorabil pentru Dulgheru, care a pus capăt primului set cu 6-1 după 25 de minute. În al doilea set Putintseva readuce echilibrul și conduce setul către tiebreak, acolo unde Alexandra cedează cu 8-6. Se intră în decisiv, Yulia exploatează momentul bun și încearcă să pună distanță, ducând scorul la 3-1. Alexandra egalează și urmează ghemul șapte, care se spune că poate rupe înclina balanța setului. Așa s-a întâmplat și acum, când Alexandra a fructificat a treia minge de break într-un ghem cu cinci avantaje. De aici, fiecare jucătoare își face serviciul și nimic nu se mai schimbă până la final: Alexandra se impune cu 6-4 și 2-1 la seturi, la capătul a două ore și 45 de minute de joc.

Într-unul dintre meciurile din programul de seară, Sorana Cîrstea (nr. 23 WTA) a încheiat în 65 de minute conturile cu slovaca Anna Schmiedlova (nr. 75 WTA). Primul set s-a derulat rapid, în doar 23 de minute Sorana reușind să și-l adjudece cu 6-1. În cel de-al doilea, Anna a încercat să forțeze pe serviciul Soranei, însă compatrioata noastră a făcut față cu succes presiunii. La scor egal, în ghemul șapte Sorana face break-ul și apoi serviciul, pentru a închide apoi setul cu 6-3 și meciul cu 2-0 la seturi.

Pentru Alexandra urmează acum meciul cu chinezoaica Shuai Peng, locul 50 WTA și cap de serie numărul 8 al turneului, în timp ce Sorana o va înfrunta pe americanca Alison Riske, numărul 47 în clasamentul WTA.