Irina Begu intră în primele 128 la Australian Open
11 Ian 2014

Vom ataca tabloul principal al probei de simplu fete de la Melbourne cu 5 jucătoare. Ultima calificată este Irina Begu, care a dispus după un meci solicitant desfășurat pe durata a două ore și un sfert de americanca Madison Brengle.

După un prim set încheiat de Irina în favoarea sa cu 6-3 în jumătate de oră, Madison se apără solid în setul doi și și-l adjudecă cu 7-5 după o oră de joc foarte disputat, în care Irina a avut inițiativa, însă a și greșit mai mult.

În decisiv se luptă la baionetă, iar cea care concretizează este Irina. După două break-uri, Begu se pune la adăpostul unui 4-0, moment în care Brengle mai are o răbufnire de orgoliu cu un re-break, însă totul este pierdut pentru ea.

Irina își pregătește acum primul meci de pe tabloul principal, acolo unde o va întâlni pe jucătoarea din Kazahstan Galina Voskoboeva (nr. 66 WTA). În urma definitivării listei de jucătoare sosite din calificări, Simona Halep își cunoaște și ea adversara. Este vorba de jucătoarea poloneză Katarzyna Piter, locul 118 în clasamentul WTA. Toți cei șase reprezentanți ai României vor juca în noaptea de duminică spre luni.