ITF Dubai: Cîrstea și Ruse avansează în semifinaleRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Dec 2020

ITF Dubai: Cîrstea și Ruse avansează în semifinale

Ambele jucătoare tricolore care au evoluat în sferturile de finală ale probei de simplu ale Al Habtoor Tennis Challenge 2020, turneul ITF cu premii totale în valoare de 100.000 USD ce se desfășoară la Dubai, au obținut victorii importante.

Sorana Cîrstea, locul 86 WTA, a luptat două ore și 28 de minute pentru a o învinge pe favorita numărul 6 a tabloului, cehoaica Barbora Krejcikova, locul 65 WTA, cu scorul de 7-6 (5), 1-6, 6-3 și în semifinală va evolua contra slovenei Polona Hercog, locul 52 WTA şi cap de serie numărul 2.

Elena Gabriela Ruse, locul 177 WTA, a avut o misiune relativ mai simplă contra muntenegrencei Danka Kovinic, locul 77 WTA, de care a trecut cu 6-1, 6-4 în o oră și 31 de minute de joc. Adversara Gabrielei din semifinală va fi cehoaica Katerina Siniakova, locul 64 WTA şi cap de serie numărul 5.

Ambele partide se vor disputa vineri în jurul prânzului.