Juniori
FC Viitorul – Dinamo, finala Ligii Elitelor U19Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Aug 2020

FC Viitorul – Dinamo, finala Ligii Elitelor U19

Luni, 3 august, de la ora 11:00, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia se va disputa finala Ligii Elitelor U19. Miza va fi titlul de campioană a României la categoria de vârstă U19 și locul în viitoarea ediție a UEFA Youth League, echivalentul Ligii Campionilor pentru juniori U19.

În partidele din semifinale, disputate sâmbătă la Mogoșoaia și Buftea, Viitorul Constanța și Dinamo au reușit să se impună.

La Mogoșoaia, partida dintre Viitorul și CFR Cluj a ”explodat” în ultimele minute. Constănțenii au marcat de două ori în decursul unui minut printr-o ”dublă” a lui Louis Munteanu (86, 87). Atacantul care a debutat și în Liga 1 în actualul sezon a finalizat cu sânge rece două acțiuni în care, datorită paselor colegilor, a scăpat de fiecare dată singur cu portarul.

Golul marcat de Gondiu (89) pe final nu a fost suficient pentru CFR Cluj.

FC Viitorul – CFR Cluj 2-1
Au marcat: Louis Munteanu (86, 87) / Gheorghe Gondiu (89)

Viitorul: 1. Mușat – 2. Georgescu, 5. Bîrzu (15. G. Buta, 70), 6. Dănuleasa, 3. Mureșan – 8. Grosu-cpt., 4. Crivac, 11. Grameni (14. N. Popescu, 90) – 7. Vilea (20. Tănasă, 53), 9. Munteanu (19. Andronache, 90), 10. Pitu (17. Mustacă, 90). Antrenor: Constantin Fălină

CFR Cluj: 1. Gal – 2. And. Nistor, 4. Fărcășan (14. Popșa, 84), 5. C. Bud, 19. Ad. Ilie (16. Bochiș, 61) – 7. C. Nistor, 6. S. Luca, 20. Szilaghi – 18. Iancu (17. Bucică, 42) (11. Gondiu, 84), 9. Haiduc (8. Chira, 46), 10. Fică-cpt. Antrenor: Ilie Lazăr

La Buftea, partida dintre Dinamo și UTA Arad a fost extrem de disputată. După 0-0 la pauză, dinamoviștii au condus de două ori, însă s-au văzut de fiecare dată egalați.

Stan a deschis scorul (52), Truță a egalat la scurt timp (54), apoi Chiriac a făcut 2-1 (69), pentru ca Gavrilă să-i readucă în joc pe arădeni (71).

Partida a fost astfel decisă la loviturile de departajare, acolo unde Dinamo s-a impus cu 4-3.

UTA Arad – Dinamo 2-2, 3-4 la lovituri de departajare
Au marcat: Truță (54), Gavrilă (71) / Stan (52), Chiriac (69)

UTA: 1. Opric – 77. Haloș, 21. Salka, 4. Pașcu, 18. Mohaci – 24. Vulturar, 8. Rădulescu (9. Boștină, 84), 10. Simon, 7. Merian (98. Truță, 46) – 13. Paunchici (3. Moldovan, 46), 11. Gavrilă. Antrenor: Mihai Petcuț

Dinamo: 99. Fara – 6. Zamfir (5. Balcan, 80), 2. Giafer, 4. Brat, 30. Androne (31. Cristian Ionescu, 46) – 8. Stan, 17. Florescu, 7. Mitran, 23. Borcea (22. Diniță, 63) – 19. Chiriac (26. Vioiu, 78), 29. Matei (32. Spînu, 46). Antrenor: Mihai Dobre

La loviturile de departajare au marcat: Boștină, Simon, Vulturar / Stan, Florescu, Diniță, Mitran. Au ratat: Gavrilă, Pașcu / Cristian Ionescu.

sursa: frf.ro