Cupa Davis: Mult mai simplu în ziua a douaMircea Rosca / SportPictures.eu
04 Feb 2018

Cupa Davis: Mult mai simplu în ziua a doua

Echipa de Cupa Davis a României a făcut primul pas pentru revenirea în prima grupă a zonei Europa/Africa după ce astăzi a obținut cele două victorii necesare tranșării disputei cu selecționata Luxemburgului. Două jocuri care au însumat mai puțin de două ore au delectat publicul prezent în Sala Polivalentă din Piatra Neamț.

Meciul de dublu în care Florin Mergea și Horia Tecău au întâlnit perechea Robi Tholl/Raphael Calzi a fost o lecție deschisă pe care vicecampionii olimpici au predat-o tinerilor lor adversari lipsiți de experiență, partida încheindu-se cu scorul de 6-0, 6-1 după 48 de minute.

În meciul de simplu disputat la scurt timp după aceea Marius Copil a cedat câte un ghem pe set în fața lui Ugo Nastasi, jucător fără clasament ATP, tabela indicând 6-1, 6-1 după 53 de minute.

Incapabili să dea o replică articulată jucătorilor tricolori, luxemburghezii rămân după această deplasare cu amintirea victoriei din primul meci, iar România avansează după 3-1 la general în faza a doua a grupei a II-a a zonei Europa/Africa. Adversară va fi învingătoarea întâlnirii dintre Georgia și Maroc, echipa africană conducând pe teren propriu cu 2-1 înaintea ultimelor întâlniri de simplu.