Calificări AO: Una din 7 după primul turSorin Pană / SportPictures.eu
11 Ian 2021

Calificări AO: Una din 7 după primul tur

Primul turneu de mare șlem al anului, Australian Open, a demarat programul calificărilor într-un format impus de condițiile de pandemie. Astfel, fetele și-au dat întâlnire la Dubai, iar băieții la Doha pentru a se lupta pentru cele 16 locuri rămase deschise pe fiecare dintre cele două tablouri principale de câte 128 de competitori ce vor porni pe drumul către trofeu pe 8 februarie. România a fost prezentă la start cu 7 jucători, șase tenismene care aspirau să se alăture Simonei Halep (2 WTA), Patriciei Ţig (56 WTA), Soranei Cîrstea (71 WTA), Irinei Begu (78 WTA) şi Anei Bogdan (92 WTA) pe tabloul principal. Din păcate după primul tur doar Mihaela Buzărnescu a rămas în cărți, celelalte jucătoare fiind eliminate. Buzărnescu, locul 137 WTA și cap de serie numărul 22, a dispus cu scorul de 6-4, 6-3, de jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena, locul 165 WTA, după un meci de o oră şi 19 minute și va evolua în turul secund contra americancei Claire Liu, locul 218 WTA.

Irina Bara, locul 119 WTA și cap de serie numărul 10, şi Gabriela Talabă, locul 205 WTA, au pierdut partidele pe care le-au disputat duminică. Bara a cedat cu 7-6 (5), 6-2 după o oră şi 34 de minute în fața japonezei Yuki Naito, locul 184 WTA, în timp ce Talabă a fost învinsă de jucătoarea franceză Chloe Paquet, locul 187 WTA, cu 6-4, 6-2, după o oră şi 27 de minute.

Astăzi, seria înfrângerilor a continuat. Monica Niculescu, locul 144 WTA și cap de serie numărul 28, a fost eliminată de britanica Francesca Jones, locul 241 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2 după o oră și 10 minute de joc, Laura Ioana Paar, locul 193 WTA, a cedat în jocul împotriva belgiencei Maryna Zanevska, locul 252 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2 după o oră și 26 de minute, iar Jaqueline Cristian, locul 168 WTA, a fost învinsă de canadianca Rebecca Marino, locul 312 WTA, cu 6-4, 6-4 după 70 de minute de joc.

Participarea pe tabloul calificărilor le aduce jucătoarelor eliminate câte 2 puncte de clasament și un cec în valoare de 25.000 de dolari australieni.

Singurul reprezentant la Doha, arădeanul Marius Copil, locul 216 ATP, a suferit o înfrângere surprinzătoare în fața australianului Dane Sweeny, locul 794 ATP, scor 7-6 (3), 2-6, 6-3 după două ore și 39 de minute de joc.