BRD Bucharest Open: Româncele fac legea la dubluSabin Malisevschi / SportPictures.eu
20 Iul 2018

BRD Bucharest Open: Româncele fac legea la dublu

Centrul de atracție al zilei la BRD Bucharest Open a fost semicentralul, acolo unde Mihaela Buzărnescu și Raluca Olaru le-au înfruntat din postura de principal favorite pe spanioloaica Georgina Garcia Perez și suedeza Cornelia Lister, în fața cărora s-au impus în minim de seturi, scor 6-2, 6-4, și au avansat în semifinale, acolo unde vor întâlni perechea câștigătoare a disputei dintre perechile formate din Irina Bara și Nicola Geuer (Germania) și muntenegreanca Danka Kovinic și belgianca Maryna Zanevska, meci programat vineri.

Tot cu o victorie pentru tricolore s-a încheiat și meciul dintre perechile Irina Begu/Andreea Mitu și Lidziya Marozava (Belarus)/Arantxa Rus (Olanda), cap de serie numărul 4. Întrerupt de ploaie după un prim set disputat în care fetele noastre au revenit de la 0-3 pentru a închide cu 7-5, partida a curs mult mai repede în setul al doilea. Irina și Andreea s-au distanțat rapid la 5-1 și au terminat învingătoare după o oră și un sfert de joc efectiv, scor 7-5, 6-2. În semifinală ele le vor întâlni pe învingătoarele meciului amânat pentru mâine ce opune dublul Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse perechii australiene Monique Adamczak/Jessica Moore.