BRD Bucharest Open: Din nou victorioasă, din nou sub tensiuneMircea Rosca / SportPictures.eu
18 Iul 2018

BRD Bucharest Open: Din nou victorioasă, din nou sub tensiune

Mihaela Buzărnescu a făcut pasul în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open după un meci nu lipsit de tensiune și, evident, cu descărcarea nervoasă ce tinde să devină un trademark al compatrioatei noastre.

În fața slovenei Tamara Zidansek, Mihaela a controlat primul set și l-a închis după 36 de minute, însă problemele au apărut în cel de-al doilea în care adversara sa a început cu break într-un ghem în care s-a agățat de fiecare șansă de care a beneficiat, construită sau oferită de Mihaela. Confirmat de un ghem de serviciu, break-ul a generat frustrare compatrioatei noastre, care a lăsat-o să iasă la suprafață prin gesturi și exprimări vocale. Un al doilea break cedat a dus-o pe Zidansek la 4-1 pe tabelă și pe Mihaela în lacrimi pe bancă, intervenția antrenorului Septimiu Frățilă având menirea de a o reechilibra. Încet-încet, Buzărnescu a trecut la cârma jocului și nu fără emoții a câștigat setul și partida cu scorul de 6-3, 7-5. În sferturile de finală ea va juca împotriva chinezoaicei Yafan Wang, care a eliminat-o în primul tur pe Miriam Bulgaru, iar astăzi a profitat de retragerea franțuzoaicei Pauline Parmentier.

În ultimul meci al zilei, principala favorită Anastasija Sevastova s-a impus în fața olandezei Arantxa Rus în două seturi cu evoluții diferite. Letona a controlat autoritar primul set, dar a fost nevoită să vină din urmă în cel de-al doilea și după ce a întors de la 2-4 la 5-4 a mai avut nevoie de un break pentru a obține victoria. Sevastova va juca în sferturi contra învingătoarei partidei de joi dintre Sorana Cîrstea și belgianca Martina Zanevska.

Rezultatele zilei de miercuri, 18 iulie

Central

[8] P. Hercog (Slovenia) - [Q] I. Bara (România)  7-5, 6-2

Y. Wang (China) - [7] P. Parmentier (Franța)  7-6 (0), 3-0 ret.

[2] M. Buzărnescu (România) - T. Zidansek (Slovenia)  6-3, 7-5

[1] A. Sevastova (Letonia) - A. Rus (Olanda)  6-1, 7-5

Semicentral

[2] M. Adamczak (Australia) / J. Moore (Australia) - [WC] A. Bondar (Ungaria) / M. Bulgaru (România)  6-4, 5-7, 10-6

[3] I. Bara (România) / N. Geuer (Germania) - U. Eikeri (Norvegia) / P. Leykina (Rusia)  6-3, 6-4