Australian Open: Victorie pe fast forwardZUMA Wire/HEPTA/SportPictures.eu
29 Ian 2020

Australian Open: Victorie pe fast forward

Prestație la cote înalte a Simonei Halep în sfertul de finală contra estoniencei Anett Kontaveit, locul 31 WTA și cap de serie numărul 28.

53 de minute și un sec 6-1, 6-1 o duce pe campioana noastră în penultimul act al probei de simplu a turneului de mare șlem în care o va întâlni pe Garbine Muguruza, spanioloaica clasată pe locul 32 WTA. Evoluția Simonei este una în crescendo, astăzi practic constănțeanca a sufocat-o pe adversara sa și a lăsat-o fără soluții la deplasarea în teren ce i-a permis să returneze aproape perfect. Doar 10 erori neforțate în cele 14 ghemuri jucate, 5 din 11 mingi de break convertite și o singură șansă de break oferită adversarei, și aceea anulată, sunt câteva cifre-cheie ale jocului constănțencei în partida cu Kontaveit, la care se adaugă și un serviciu în continuă creștere calitativă.

Cu un singur hop de trecut până la o nouă finală la Melbourne, Simona o va înfrunta pe Muguruza joi dimineață după ora 6:30 ora României pe Rod Laver Arena. Va fi cea de-a șasea întâlnire dintre cele două și o șansă pentru compatrioata noastră să egaleze scorul la general, ultima întâlnire fiind cea din semifinalele Roland Garros din 2018, atunci când a și cucerit titlul.