Australian Open: Și Tecău merge în sferturi
20 Ian 2014

Meciul disputat în această dimineață (ora României) de Horia Tecău în proba de dublu mixt alături de indianca Sania Mirza a fost încă un prilej de bucurie pentru iubitorii tenisului din România.

Adversarii celor doi în optimile turneului de la Melbourne au fost cuplul format din australianca Anastasia Rodionova și britanicul Colin Fleming. 50 de minute au fost de ajuns pentru Horia și Sania să își treacă numele în dreptul învingătorilor la capătul unui meci care nu a lăsat niciun moment iluzia suspansului.

Horia și Sania au pornit lansat, conducând cu 4-0 în primul set pe care l-au încheiat apoi cu 6-2. Emoțiile au lipsit și în al doilea set, în care favoriții numărul 6 ai probei au înclinat balanța în favoarea lor și l-au câștigat cu același scor ca și pe primul – 6-2. Cei doi așteaptă acum numele adversarilor din sferturi, care vor fi învingătorii meciului dintre Julia Goerges (Germania)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) și Andrea Hlavackova (Cehia)/Max Mirnyi (Belarus).