Australian Open: Participarea jucătorilor români, în câteva cifreAFP / Mediafax Foto
26 Ian 2014

Australian Open: Participarea jucătorilor români, în câteva cifre

Ediția 2014 a Australian Open a ajuns la final! Primul turneu de mare șlem al anului i-a ținut cu sufletul la gură pe toți iubitorii sportului alb timp de două săptămâni condimentate cu meciuri și momente demne de inclus în topuri all time, precum și cu numeroase surprize. Și, pentru că un show de asemenea anvergură atrage pe toate planurile – audiență în tribune, audiență media, sponsori, jucători de top –, organizatorii au răspuns prin creșterea fondului total de premii. De la 30 milioane dolari australieni (AUD), echivalentul a 19,1 milioane de euro, în 2013, anul acesta fondul de premii a crescut cu 10 procente până la 33 milioane AUD (21 milioane EUR).Printre protagoniștii competiției s-au numărat și sportivii români, iar performanțele acestora le-ați putut urmări zi de zi pe site-ul nostru. Este momentul să vedem ce a însemnat turneul pentru reprezentanții tricolori, atât din punctul de vedere al cecurilor încasate, cât și din cel al punctelor acumulate în clasamente.

Așa cum este normal, vom da întâietate fetelor. Irina Begu s-a numărat printre jucătoarele care au parcurs integral tabloul calificărilor și au acces pe tabloul principal de simplu. Din păcate, aici Irina a jucat un singur tur, fiind eliminată de Galina Voskoboeva (Kazahstan). Pentru parcursul său, Irina a acumulat 50 de puncte WTA (40 din calificări și 10 aferente turului 1), în timp ce contul său a fost alimentat cu 44.400 AUD (aproximativ 28.200 EUR), dintre care 14.400 AUD (9.200 EUR) în urma turneului de calificare și 30.000 AUD (19.000 EUR) pentru meciul de pe tabloul principal. Irina a jucat alături de Sorana Cîrstea pe tabloul de dublu, fiind eliminate de Monica Niculescu și Klara Zakopalova. Meciul le-a adus Irinei și Soranei câte 10 puncte în clasamentul de dublu și  câte 6.750 AUD (4.300 EUR). Astfel, câștigul financiar al Irinei se ridică la 32.500 EUR.

Sorana Cîrstea a avut și ea un parcurs scurt pe tablourile principale. Cea care i-a pus capăt traseului pe tabloul de simplu, acolo unde Sorana a fost calificată direct, a fost neo-zeelandeza Marina Erakovic. Jucătoarea originară din Târgoviște a trebuit să se mulțumească cu un total de aproximativ 23.300 EUR, 10 puncte în clasamentul de simplu și 10 în cel de dublu WTA.

Alexandra Cadanțu a fost jucătoarea noastră care a întâlnit cea mai bine cotată adversară în primul tur al probei de simplu. Italianca Flavia Pennetta (cap de serie numărul 28), eliminată ulterior în sferturi de câștigătoarea turneului, Na Li, i-a limitat la 10 puncte WTA și 30.000 AUD (19,000 EUR) câștigul în această probă. La dublu, unde a făcut pereche cu Simona Halep, Cadanțu a acumulat 10 puncte și 6.750 AUD (4.300 EUR) ca urmare a eliminării în aceeași fază a competiției suferită în fața cuplului Kveta Peschke (Cehia)/Katarina Srebotnik (Slovenia). Totalul Alexandrei a fost, astfel, de aproximativ 23.300 EUR.

Alexandra Dulgheru și Andreea Mitu au părăsit calificările probei de simplu în cel de-al doilea tur, eliminate fiind de Katerina Siniakova (Cehia), respectiv Zarina Diyas (Kazahstan). Fiecare dintre cele două fete a primit pentru efortul lor 20 puncte de clasament și un premiu de 7.200 AUD (echivalentul a 4.600 EUR).

Raluca Olaru a fost angrenată numai în competiția de dublu și a format echipă împreună cu Varvara Lepchenko (SUA). Turul 2 a fost și ultimul pentru cele două, care, în urma înfrângerii în fața perechii Hao-Ching Chan (Taiwan)/Liezel Huber (SUA), au trebuit să contabilizeze numai 130 puncteWTA și 10.500 AUD (6.750 EUR).

Monica Niculescu s-a oprit în cel de-al treilea tur la simplu, după confruntarea cu rusoaica Ekaterina Makarova. 130 puncte WTA și un cec de 75.000 AUD (47.800 EUR). Performanța a fost superioară celei de la dublu, acolo unde parcursul remarcabil de la începutul sezonului le recomandau pe Monica și pe Klara Zakopalova ca posibile performere ale probei. Cele două au fost nevoite să se încline în turul 2 în fața cuplului Cara Black (Zimbabwe)/Sania Mirza (India), acumulând câte 130 puncte WTA și 10.500 AUD (6.750 EUR). Monica a părăsit, astfel, Melbourne cu un total de 54.550 EUR.

Simona Halep a obținut cea mai bună performanță din grupul fetelor cu meciuri jucate pe parcursul ambelor săptămâni ale competiției. Accederea în sferturile de finală, unde a fost oprită de viitoarea finalistă Dominika Cibulkova (Slovacia), a limitat câștigurile Simonei la 430 puncte WTA și 270.000 AUD (aproximativ 172.000 EUR). Marea performanță a Simonei o vom vedea oficial luni, când WTA va actualiza clasamentele și vom revedea o româncă în top 10 după 17 ani! Cumulat cu premiul de la proba de dublu, Simona a încasat 176.300 EUR, ceea ce înseamnă mai mult de jumătate din suma totala de aproximativ 326.000 EUR cumulată de toate reprezentantele noastre.

Cei patru băieți care ne-au reprezentat la Antipozi s-au aflat în fața unui ”complex al turului 2”. Marius Copil a fost eliminat în cel de-al doilea tur al calificărilor în proba de simplu de către jucătorul taiwanez  Tsung-Hua Yang și s-a văzut în postura de a se mulțumi cu 8 puncte ATP și un cec în valoare de7.200 AUD (aproximativ 4.600EUR).

Pe tabloul principal al aceleiași probe, Victor Hănescu îl întâlnește în turul 2 pe canadianul Milos Raonic, care îi limitează parcursul și îl obligă să se mulțumească cu 45 puncte ATP și 50.000 AUD (32.000 EUR).

La dublu, Florin Mergea și partenerul său Oliver Marach (Austria) au primit fiecare câte 90 puncte de clasament și 10,500 AUD (6.700 EUR) ca urmare a meciului pierdut în turul 2 în fața perechii spaniole Pablo Carreno Busta/Guillermo Garcia-Lopez.

Horia Tecău are un debut mai puțin fericit în colaborarea cu Jean-Julien Rojer (Olanda). Înfrângerile din cele două turnee precursoare ale Australian Open nu prevesteau un parcurs lung la Melbourne, lucru care s-a și întâmplat. Perechea Yuki Bhambri (India)/Michael Venus (Noua Zeelandă)i-a eliminat în turul 2, iar câștigurile au fost 90 puncte de clasament și 10.500 AUD (6.700 EUR) pentru fiecare. Horia a compensat, însă, în proba de dublu mixt, acolo unde a mai făcut performanță în urmă cu doi ani câștigând turneul. Anul acesta parteneră i-a fost o specialistă a jocului de dublu mixt, indianca Sania Mirza. După un parcurs excelent, cei doi au pierdut finala în fața câștigătorilor de la Wimbledon 2013, franțuzoaica Kristina Mladenovic și canadianul Daniel Nestor. Horia și Sania au câștigat fiecare câte38.875 AUD (21.600 EUR).

Suma totală a câștigurilor băieților a fost de 71.600 EUR, ceea ce duce la un total al câștigurilor sportivilor români la ediția din acest an a Australian Open de aproape 400.000 EUR.