Australian Open: Dulgheru joacă finala calificărilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Ian 2018

Australian Open: Dulgheru joacă finala calificărilor

Întrerupte și amânate cu o zi din cauza ploii, meciurile de calificare ale competiției ce se desfășoară în Melbourne Park s-au reluat în această noapte, ambele românce evoluând în partidele din turul secund.

Alexandra Dulgheru a jucat prima și a arătat o formă bună în compania vecinei sale de clasament ucraineanca Dayana Yastremska, locul 177 WTA. După un prim set pe muchie de cuțit în care s-au făcut mai multe break-uri decât hold-uri, compatrioata noastră clasată pe locul 190 WTA a reușit să întoarcă tiebreak-ul de la 1-4 și să-l câștige în prelungiri. Actul secund a fost unul fără istoric după ce Alexandra a salvat două mingi de break în chiar startul setului, ea încheind partida după o oră și 44 de minute cu 7-6 (6), 6-0. În finala calificărilor, Dulgheru o va avea ca adversară pe chinezoaica Lin Zhu, locul 114 WTA și favorita numărul 3 a tabloului.

Din păcate, Irina Bara a cedat în decisiv cu 6-4, 2-6, 3-6 partida contra americancei Bernarda Pera, locul 126 WTA și cap de serie numărul 14 al tabloului.