Australian Open: Două victorii româneștiSportPictures.eu
15 Ian 2019

Australian Open: Două victorii românești

Liderul mondial a avut parte de un debut complicat contra estonei Kaia Kanepi, locul 71 WTA, în fața căreia avea de luat o revanșă după înfrângerea din primul tur de la US Open de anul trecut.

Mai puțin mobilă și agresivă decât adversara ei, Simona a pierdut în tiebreak primul set, dar a ridicat nivelul de joc în cel de-al doilea și a continuat să evolueze pe o pantă ascendentă până la final. Beneficiind și de un număr mare de greșeli neforțate ale jucătoarei estoniene, 62 pe parcursul celor două ore și 11 minute de joc față de cele 19 ale sale, constănțeanca a tranșat soarta partidei și a pășit în turul secund cu o victorie cu 6-7 (2), 6-4, 6-2.

Aici o va întâlni pe americanca Sofia Kenin, locul 37 WTA, jucătoarea în vârstă de 20 de ani etalând o formă bună de joc în acest început de sezon și câștigând în urmă cu câteva zile turneul de la Hobart.

Marius Copil a fost expeditiv în meciul său din primul tur. Pe terenul numărul 15, arădeanul poziționat pe locul 60 în ierarhia ATP a avut nevoie de doar o oră și 45 de minute pentru a se impune în trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-4 în fața spaniolului Marcel Granollers, locul 108 ATP. Meciul a avut un punct de inflexiune în setul al doilea, în care ibericul a condus cu 4-1 cu un break, dar Copil a evoluat perfect și a revenit senzațional.

În turul secund, compatriotul nostru are parte de o întâlnire complicată cu belgianul David Goffin, ocupant al locului 22 ATP.