ATP Rotterdam: Tecău, primul român în finala de dubluAFP / Mediafax Foto
14 Feb 2015

ATP Rotterdam: Tecău, primul român în finala de dublu

Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, favoriții numărul 3 ai turneului, au câștigat prima semifinală a turneului de dublu al ABN AMRO World Tennis Tournament ce se desfășoară la Rotterdam, în Olanda. În partida disputată contra perechii Andre Begemann (Germania) / Robin Haase (Olanda), Horia și Jean-Julien au avut nevoie de 80 de minute pentru a-și apropia victoria, scorul final fiind 7-6 (2), 6-3.

Cu un prim set echilibrat în care primul ghem pe serviciul adversarului a venit repede, în ghemul 2, pentru Begemann/Haase și anulat rapid cu rebreak, Horia și Jean-Julien au făcut diferența în tiebreak.

Intrați la serviciu în setul secund, cei doi au fost mai concentrați în momentul decisiv al partidei și au făcut break în ghemul 8 la prima șansă ivită, pentru a închide apoi partida pe propriul serviciu.

Perechea româno-olandeză așteaptă acum să afle adversarii din finala de mâine în urma deciziei din cealaltă semifinală cu participare românească, în care Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot îi vor întâlni perechea formată din britanicul Jamie Murray și australianul John Peers.