ATP Izmir: Traseu pozitiv al lui CopilSilvia Ilie / Mediafax Foto
25 Sep 2015

ATP Izmir: Traseu pozitiv al lui Copil

Marius Copil a atins faza semifinalelor la Folkart Izmir Cup, turneu de categoria ATP Challenger cu fond de premiere de 64.000 EUR. Arădeanul a trecut ieri în turul 2 de jucătorul din Belarus Ilya Ivashka, ocupant al poziției 400 în ierarhia ATP venit din calificări. Clasat pe locul 176 ATP, Marius a avut dificultăți în a se impune și a avut nevoie de set decisiv, scorul după două ore și 50 de minute fiind 7-6 (4), 5-7, 6-4.

Astăzi, în sferturile de finală, misiunea lui a fost mult mai simplă în fața unui adversar mai bine cotat, uzbekul Farrukh Dustov, locul 158 ATP și favorit numărul 8 al tabloului. În numai 47 de minute Marius s-a impus cu 6-2, 6-0 și are programat mâine după ora 16:00 meciul din semifinale contra bosniacului Mirza Basic, locul 148 ATP.