ATP: Copil, la ora revanșeiCosmin Iftode / SportPictures.eu
23 Sep 2016

ATP: Copil, la ora revanșei

Rămași singurii reprezentanți ai tricolorului în turneele ATP Challenger, Adrian Ungur și Marius Copil au evoluat astăzi la Sibiu și Izmir.

La Sibiu Open, Adrian a pierdut în sferturile de finală după o partidă dificilă contra germanului Tim Puetz. Chiar dacă nu are clasament, jucătorul de 28 de ani născut la Frankfurt a revenit în circuit după un an de pauză, poziția sa cea mai bună în ierarhie fiind 163 ATP. Astăzi a jucat un tenis solid și a trecut de Adrian cu 7-6 (4), 7-5 după o oră și 50 de minute de joc. Piteșteanul primește 17 puncte de clasament și 1.245 EUR, în timp ce Puetz va juca în semifinale cu principalul favorit al tabloului, olandezul Robin Haase.

La malul Mării Egee, după ce a pierdut partida din proba de simplu, Marius Copil a obținut a doua calificare într-o finală de dublu în interval de o săptămână. La Izmir Cup, turneu ATP Challenger cu premii de 64.000 EUR, arădeanul a cedat în proba de simplu după un meci maraton în care nu a reușit să își impună statutul de favorit numărul 6 în fața turcului Marsel Ilhan, locul 265 ATP. Reprezentantul gazdelor a învins cu 6-4, 4-6, 7-6 (5) după un tiebreak în care Copil a revenit de la 1-5 la 4-5 cu doi ași, dar a cedat tot pe serviciul său.

Chiar dacă a bifat 20 de ași, Marius se oprește în sferturile de simplu și primește 17 puncte și 1.850 EUR, însă continuă la dublu împreună cu elvețianul Marco Chiudinelli. Cei doi au învins în semifinală dublul Vladyslav Manafov (Ucraina) / Stefanos Tsitsipas (Grecia) cu scorul 6-2,6-4 și vor juca cu trofeul pe masă contra perechii franceze Sadio Doumbia / Calvin Hemery, cei în fața cărora s-au înclinat în urmă cu o săptămână la Istanbul.